• e.d.

ROMANTİK DALGALARIN FISILTISIEvvel zaman içinde aristokrasi simgesi olarak kullanılan fırfır çılgınlığı moda dünyasına bomba gibi bir giriş yapmıştı. 16. yy. başlarından itibaren hayatımızdan hiçbir sezon çıkmayacak bir detay var edilmiştir. Tamamen zenginlik göstergesi olan fırfırlar halkın halkın kullanımına bile yasaklanmıştı. O denli değerli bir detay ve uygulamaydı aslında. İçeriğindeki malzemelerin kullanım fazlalığı emek ve işçiliğin fazlanın üzerinde oluşuyla tamamen yürüyen bir dekor görünümü zamanın en yüksek moda olgusunu yaratmıştır. 

Ama en top kullanımı hippie’lerin hayat enerjileriyle buluştuğu 70’lerde yaşadı ve ondan sonra bir daha asla moda onu terk edemedi. 

Özündeki enerji ve özgür akışı vücutta dilediğince hareket etme özelliğiyle her zaman romantik esintiler bırakır. Bir de zamanımızda biraz daha az kullanılan ipekten uygulanmış ise dokunduğu her noktadaki hissiyatı çok farklıdır. Her 2-3 sezon sonrasında fırfırın geri ve tekrar geri gelişine tanık oluruz ama bu sezon yüksek trendlerden biri… Yani giymezseniz olmaz, asla olmaz… Sadece ne kadar fırfırlı görünmek istediğiniz size bağlı. İster incecik bir dalga üzerinize gelip çekilmiş gibi; ister lahana gibi :) İkisi de mümkün.

Tabi benin minik bir önerim var son cümleden sonra; fırfırlar 70’lerden sonra hippie’lerin kullanımıyla enerjisi yüksek feminen bir detay olmuştur. Aslında her ortama uygun kullanımı tasarlandırılmış ve her silüete uyumlandırması güzel bir etki kazanması mümkün olmuştur. yeter ki aynada son kez kendinize bir bakın. Fırfır etkisi hemen hemen her tasarımcının her sezon kolay ve garanti kullandığı bir etkidir ve çok farklı şekillerde uygulanmaktadır. 

Bu feminen etkiyi şık, klasik ve minimal farklı kesimlerle kullanmanız yüksek ve şık bir görünüm ortaya koyacaktır.


Bu sezon asimetrik dokunuşların etkisini fazla fazlasıyla hissediyoruz. Bir sonraki sezonda da neredeyse damarlarımıza kadar inecek bu etki.

Neyse dönelim asıl konuya: 

Fırfırlar, asimetrik kesimin tamamlayıcısı, birer örtüsü niteliğinde bu sezon ve en güzel kullanımını görüyoruz. Keskin hat kesimleri, dengesiz hatlar ve bir aşk masalının başlangıcı gibi üzerine çöken o yaramaz dalgalar. Bu iki tezatın birbiriyle buluşması dinamizmi daha da arttırıyor. 

Marin’de, haute coture’de casual’da,…. tüm kombinlerde; ister ipekle, ister koton, keten, şifon, ister de sert görünümlü kumaşlarla ya da dökümlü kumaşlarla olsun bu sezon tüm örneklerini gördük ve sevdik. 


Peki gelelim bu kullanımı hem çok kolay hem de çok zor olan detaylandırmalardaki minik silüetsel tüyolara. Çok değil, sadece birkaç önemli dikkat edilmesi gereken husus dışında herkesin her vücudun rahatlıkla kullanabileceği bir detaydır fırfır uygulamaları.

Ama Dikkat!

Her vücut için geçeri bir öneri; bu sezon pantalon paçalarında fırfırlar görüyoruzve paça boyları kısa. Bu form zaten anatomiyi bozukluğa uğratan bir görüntüdür. O nedenle eğer bu pantalonlardan edindiyseniz ve kullanıyorsanız; bırakın fırfır sadece paçada kalsın. Bir de üst bölgenize omuzdan, göğüsten bir fırfır top giyerseniz vücut hatlarınızı tamamen bozarsınız. Bu nedenle eğer üst bölgenizde fırfır kullanıyorsanız da alt bölgenizi mutlaka sade bırakın. Eğer alt bölgede fırfırlı etek, pantalon, şort kullanıyorsanız üst bölgeniz sade kalsın ve feminen görüntü elde edin. 

Eğer omuzlarınız geniş yapıda ise; düşük omuzlu koldan geçen fırfırları, omuzlar çıplak kalacak şekilde değil de en azından incecik bir askı detayı ile küçük bir oyunla omuzlarınızı daha dar gösterin. 

Göğüs bölgeniz geniş ise, göğüs üzerinden geçen geniş ve büzgüsü fazla fırfırlara dikkat! Bu o bölgeyi daha da büyük gösterecektir.. O bölge için daha dar ve ve az büzgülü detaylar seçmelisiniz. Özellikle tek omuzdan asimetrik gelen detaylar üzerinizde daha güzel bir görüntü yaratacaktır.

Etek bölgesinde kullanılan fırfırlar vücut yapısıyla fazlasıyla doğrudan etkileşim halindedir. Eğer beliniz kalın ise etek fırfırlarını oturuş yüksekliğinde kullanmamanızı öneririm. Kalçanız vücudunuza göre kalın ise fırfırları daha dar kullanılmış ürünlerden edinmeniz doğru olacaktır. 

Herşey bir yana bedeninizi sevin; o size nasıl hareket etmeniz gerektiğini mutlaka söyleyecektir. Eğer kendi iç ruhunuz ile giyiniyorsanız aynaya baktığınızda neyin doğru olup, neyin olmadığını mutlaka göreceksiniz. Ki birçoğumuzun vücuduyla olan takıntılarını dışarıdan bir çok göz görmez.

Bir tüyo daha verirsen fırfırın en risksiz kullanımı; asimetri ve fırfırın kavuşumu. Dilediğiniz gibi kullanın zaten vücudu parçalayan, küçülten hatta örten ve yanılsama sağlayan bir yapıdır. 

Fırfırlar bedeni enerjik tutar, yaramazdırlar, söz dinlemezler ve başına buyruk bu dalgaları kendi iç enerjiniz için bol bol tüketmenizi öneririm. Özellikle yaz ayları için. 

Bol fırfırlı bir paylaşımdan sonra iyi giyinmek bir sanattır; kusursuz görüntüyü sağlamak eserdir… ;)

Kendiniz kalın..

Emel Doğan Sezginer

5 görüntüleme0 yorum
yeniliklerden haberdar ol
  • Eski Mudanya Cd. 20. Sk. 4/38 Bademli Bursa

  •   Tel: 533-255-65-69

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

merak ettikleriniz için,tüm sorularınız ve bilgi almak için bize yazın